Ali nam branje knjig prinaša kaj več, kot sprostitev in dobro preživeti čas? Očitno, namreč  branje knjig ima veliko drugih prednosti.

Omogoča uspeh

Branje je nepogrešljiva spretnost v današnjem svetu. Ima pomembno vlogo v vseh fazah človeškega razvoja. Ljudje, ki obvladujejo to veščino, se lažje znajdejo v življenju. Branje spodbuja uspeh ne samo v šoli, temveč tudi v odraslem življenju.

Dviguje ozaveščenost

Knjige so neprecenljivi zakladi znanja o drugih državah, kulturah, zgodovini, naravi, o vsem kaj nas zanima.

Krepi spomin

Med branjem romana si moramo zapomniti veliko stvari – imena likov, njihovi značaji, nameni, zgodbe, povezave z drugimi liki, imena krajev, niti zgodbe, podrobnosti. Zahvaljujoč branju, naš spomin ostaja v dobri formi.

Zvišuje analitične spretnosti

Reševanje ugank zahteva analizo dogodkov, dejstev, namenov likov, oblikovanja trditev, preverjanje predpostavk. To pa odločno vpliva na razvoj spretnosti kritičnega in analitičnega razmišljanja.  

Spodbuja možgane

Smiselno je brati knjige, da ohranimo možgane v dobri pripravljenosti. Strastni bralci knjig imajo 2,5 kratno zmanjšano tveganje razvoja Alzheimerja, branje upočasnjuje tudi starostno demenco.

Nadgrajuje  fokus in zbranost

Branje romanov zahteva, da smo zbrani dalj časa, kar odločno izboljšuje našo sposobnost koncentracije.

Reducira stres

Branje pomirja in upočasnjuje utrip srca. Dovolj je 6 minut branja, da se za 60% zmanjša občutek stresa! Pa ne samo občutek, branje zares reducira stres.

Bogati besedni zaklad

Več beremo, več imamo stika z raznovrstnim, pogosto tudi za nas novim  besediščem. Tak stik samodejno širi naš lasten besedni zaklad.

Navdihuje

Knjižni liki so lahko enak vir navdiha, kot srečanje z resničnim človekom. Navdihuje lahko vse – aktivnosti, ki jih izvajajo, kraji, ki jih obiskujejo, njihove odločitve…

Razvija domišljijo

Če imamo na voljo samo črke, si moramo sami  predstavljati to, kaj se v knjigi dogaja. Večkrat so to stvari, ki jih celo ne moramo videti v resničnem življenju. Branje, prek stimulacije desne poloble možganov, razvija našo domišljijo.

Povišuje občutljivost za umetnost

Ljudje, ki berejo, 3 krat pogosteje obiskujejo muzeje in dvakrat več se udeležujejo koncertov. Tudi dvakrat bolj pogosto sami slikajo, fotografirajo in ustvarjalno pišejo.

Neguje rahločutnost do drugih ljudi

Vredno je brati za gojenje lastne empatije. Angažiranje v literarno fikcijo nam omogoča vpogled v drugega človeka ter razumevanje njegovih odločb ali pomislekov.

Oblikuje značaj

Branje nam omogoča vpogled v različne situacije, katerih še nismo doživeli. Ponuja nam nove izkušnje in širi obzorja in s tem oblikuje nas same.

Izboljšuje umetnost pisanja

Več beremo knjige priznanih pisateljev, lažje oblikujemo lastni stil pisanja. Predvsem pa, pogost stik z zapisanim besedilom utrjuje pravilno slovnico in pravopis.

Pomaga zaspati

Vsakovečerni obred z knjigo daje telesu signal, da je čas za počitek in pripravo na spanec.